KÜRDOKYA ELEŞTİRİLERİNE YANIT.....

Wext: Monday, 10.April. @ 00:00:00 CEST

Mijar:


Swêd, 10. 04. 2006 — Bir kaç ay önce Ülke zemininde değişik siyasal yelpazeden siyasetçi - aydın ve sanatçıların müşterek çabaları sonucu ; Kısa adı KÜRDOKYA olan ( Kuzey Kûrdistan Devrimci, Demokratik ve Emekçi Înisiyatifi... ) yapının siyasal bildirgesi Kürd partilerinin, bağımsız siyasal gurupların sitelerinde yorumsuz olarak yayınlanmıştı.

Yeni dönemde ülke koşulları içinde, belirsizliğin ve örgütsüzlüğün egemen olduğu bir süreçte aktif politikaya katılacak yeni bir oluşumun konsepti üzerine mevcut yapıların eleştiri ve önerilerinin olmaması, durumun sessiz geçiştirilmesinden dolayı, eski yapıların bu oluşumu yeterli ve kabul gördüklerini var sayarak, eldeki verileri bir daha gözden geçirip sürece ve koşullara, değişen dünya dengesine, ulus gerçekliğimize denk düşmeyen yönlerini eleştirdim.

Bu eleştirilerimi takiben Metin Esen ve Eyyüp Milli arkadaşlarımızda sorunsalın derinliklerinde nüfuz eden nedenselleri ortaya çıkararak tartışmaya katılmışlardı.

Tarafların karşılıklı yazılı tartışmaları ve yanıtları aylar önce bütün sitelerde yayınlanmasına rağmen bu tartışmanın sil baştan MALAME - WELATPAREZ - PDK - XOYBUN vb. Sitelerde gündeme getirilmesini anlamış değilim.

Gündem daha farklı sorunlarla yüklü, aylar önce gündemi işgal eden bu tartışmaların, tekrarında ilerleme açısından bir fayda görmüyorum. Bu sitelerin gündemi aylar öncesinden, çok gerilerden tekrar ele almaları yanılgıdır. Kaldıki ülke zemininde Kürdistani güçlerin ulusal demokratik değerler etrafında birleşmeleri, hak ve halk gerçeğimizden hareketle, Kürd ulusal devrimci - demokratik hareketinin yeni döneme ilişkin politikalar belirlemesi ve o çerçevede örgütlenmesine, konumumuz itibarı ile diasporada müdahil durumda değiliz. Olma şansınada sahip değiliz ! Takfiye güç olma misyonundan öte hiç bir misyona sahip olmamakla birlikte, ülkedeki yapılanmalar motor güç olma durumundadırlar.

Bu gerçeklikten hareketle. Bu oluşum beğenilir - beğenilmez, kendimizi içinde ifade ederiz etmeyiz o ayrı bir sorun. Bireyin özgür iradesine ve tasarufuna bağlı bir durumdur.

Kuzeyde Kürd ulusal demokratik inisiyatifi olarak, birlik eksenli bir temelde dokunan bu yapılanma, yeni dönemde siyasal yaşama girerek Ulusal bir konseptle çalışmalarını sürdürüyor. Kürdokya bildirgesi bu programın temelini teşkil ediyor.

Tek kutuplu dünyada, Kûrd ulusunun ulusal demokratik haklarından yoksun bırakılmaması için; Güneydeki kazanımlara kayıtsız kalmayan bu yapılanma, Kuzey Kurdistanda sorunun çözümüne ilişkin, siyasal hedef ve amaçlarını sıralayarak meşru bir statü kazanması doğrultusunda; birlik eksenli Ulusal - devrimci – demokratik bir mücadele biçimini benimseyerek yaşam pratiğinde ilerlemeye çalışıyor...

Bu İnisiyatifin önüne koyduğu örgütlenme biçimi, ulusal konsept ve çözüme yönelik yol ve yöntemleri üzerinde yoğunlaşarak tartışmayı daha verimli bir hale getireceksek, alternatif sunacaksak, sorunun yeniden tartışılmaması için hiç bir neden yoktur.

Bundan dolayı gündemin gerisinde kalmış bir tartışmayı temcit pilavı misali güncelmiş gibi yeniden gündeme getirilmesi istemi ve niyetinin açıklanmasını sizlerden diliyorum.

Selam ve saygılarımla

Swêd, 10. 04. 2006Adil Duran

Kurdistan Welatê Kurdaye - Her Bijî Kurd û Kurdistan

http://www.pdk-xoybun.com

http://www.xoybun.com/extra/slide/Unbenannt-2.swf


http://www.pdk-xoybun.com/nuceimages/Newroz_Kurdistan_PDK_Xoybun_x1.jpg


http://www.pdk-xoybun.com/nuceimages/Nexise_Kurdistane_PDK_b.jpg


* * * * * * * * * * *

Dîpnot :
 • Sayin Medenî Ayhan' in israri ûzerîne * FERHAT SAĞNIÇ, BEXTREŞ, EYÜP MİLLİ, ADİL DURAN VE METİN ESEN’NİN KURDOKYA BİLDİRGESİNİ DEĞERLENDİREN YAZILARININ DEĞERLENDİRİLMESİ * adli yazi sîtemiz Xoybun da yayinlandi her hangî bîr kotû amacimiz yoktu ...

 • Sayin Medenî Ayhan, Adil Duran'in kendîlerîylen çaliştigini bîze yazmişti, bu yûzdende yazinin yayinlanmasinda sakinca olmdigini dûşûndûk.

 • Eger sozkonusu olan yazi, bazilarini rahatsiz edîyorsa, bîze yazsinlar, soz konusu olan yaziyi çikarmaya haziriz.

 • Sozkonusu olan yazi herhangî kîmseyî rahatsiz etmîşe ozûr dîlîyoruz.

 • Selam ve sevgîlerîmîzî sunuyoruz : http://www.pdk-xoybun.com • Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
  http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

  Bo ev nûçe navnîşan:
  http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=6723