ULUSAL USLUP

Wext: Wednesday, 11.January. @ 00:00:00 CET

Mijar:

Ahlen, 10. 01. 2006 — Güney Kürdistanda Mesut Barzani önderliğindeki Kürdistan Demokrat Partisi ile Celal Talabani önderliğindeki Kürdistan Yurtsever Birliğinin birleşik bir hükümet kurmaya karar vermeleri Kürtlük ve Kürt uluslaşması adına sevindirici oldugu kadar gerekliydide. Artık sürec Kürtlerin her alanda farklılıklarına rağmen güçlerini birleştirme ve geliştirme sürecidir.

Uluslaşma süreci çerçevesinde yurtsever ve aydın kesimlerde bu konuda üzerine nelerin düştüğü, düşeceği hakkında düşünüp tartışarak bazı sonuclar çıkarmak durumundadır. Bu dönemin biz yurtseverlerden istedikleri ve bizimde ondan yana olan beklentilerimizi ortak iradeye yansıtmak yada yansımayı kendimizde bulmaya çabalamak, Kürt demokrasi geleneğinin oluşmasınada katkı sunacaktır.

Sözkonusu sürec, aynı zamanda yurtseverliğin nitel bir dönüşümünüde dayatarak kendi beraberinde ulus olgusunun önemli özelliklerinden temel olan Yurttaşlık kavramının doğru tanımlamak, temel hak ile görevlerini iyi belirlemek kadar, bunun yol ve yönteminide bulmak anlam ile önem kazanmaktadır.

Bu noktada üslup ve hitabetin esasları ve ölçülerini, bicim ile içeriğini geliştirmek ulusal sorumluluk anlayışının bir gereğidir. Bu temelde ulusallık kaygısı olan herkesin kendi cephesinde bundan kendisine görev çıkarıp buna sorumluluk yükleyerek birleştirici bir uslubun hitabetiyle bütünleştirmesinin gereği vardır.

Öncülük düzeyi ve konumundakilerin yanısıra, Aydın ile yurtsever çevrelerinde ulusal üslup bilincini oluşturup yetkinleştirerek bunu uygun bir hitap tarzıyla birleştirmesi ulusal kurumlaşmanın düzeyini belirleyip derinleştirecektir.

Zira ulusal birliğe yönelik her düşünce ulusal bir ifade şekliyle örtüşmek durumundadır. Uluslaşma kültürü ve Birlik geleneği ancak böyle şekillenip gelişebilir.

Sonucta, ulusal olmayan bir üslupla uluslaşmaya hizmet edilemeyeceği açık ve kesindir. O halde ilkin işin hitabet düzeyinden başlamak suretiyle ulusal uslubu temellendirerek gittikçe bunun pratik ilgi ile seviyesini olgunlaştirmak gibi bir sorun ve sorumlulukla karşıkarşıyayız.

Bu bağlamda; ulus ve uluslaştırmaya varsa aykırı uslup ile hitap şeklimizi sorgulamak, ve bir kez daha literatürümüzü gözden geçirerek bazı sözcükleri ayıklarken kelime dagarcığımıza bazı yeni sözleride ilave etmenin zamani gelmiş ve geçmiştir bile .


Ahlen, 10. 01. 2006

Nazli Ceylan

Kurdistan Welatê Kurdaye - Her Bijî Kurd û Kurdistan

http://www.pdk-xoybun.com

http://www.xoybun.com/extra/slide/Unbenannt-2.swf
Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=6601